Layout jako dárek na zeď

19.1.2017

Povánoční novoroční probuzení je snad za námi a my si pomalu zase zvykáme na pravidelný řád. Přiznám se, že ve snaze nějaké organizace všeho kolem mně nebyl úplně čas na tvoření, měli jsme také krásnou víkendovou návštěvu, ale věřím, že to, co mám pro Vás připravené dnes, se bude líbit. S Vánocemi odešel i ten hlavní čas dávání dárků, ale tenhle dárek je jistě celoroční, k narozeninám ideální, prarodičům, rodičům, kamarádkám.

O jednom layoutu ode mě jste si již přečetli, byl pro mého bráchu k předvánočním narozeninám. Teď tu mám layoutů hned několik, mamce, dědovi, tátovi i kamarádce, přiznávám, že mě baví a myslím, že je to moc krásný způsob jak někomu předat fotografii například z krásné společné chvíle.

Do světa layoutů jsem pronikla díky Irisce Vohlídkové a krásnému pravidelně opakujícím se srazu všech scrapařek V Liberci, kde se tvoří a tvoří. Sraz pořádá Pretty Papers, je většinou víkendový a všem doporučuju jako krásný relax. I těm, kdo s tvořením nemá zkušenosti 🙂  Více si můžete přečíst zde. Právě na kurzu Irisky, a pod jejím vedením, jsem vytvořila svůj první a objevila tak postup, barvičky a celou jeho krásu. Je to ten s naším malým koťátkem.

Jak na to? Layout lze připravit tzv. mokrou i suchou cestou. V dnešním článku vidíte dva způsoby. Zvolíte-li mokrou cestu, to je případ právě prvního layoutu vytvořeného díky Irisce, je třeba samozřejmě pracovat s akvarelovým papírem. V mém případě a na doporučení volím papír Montval 300g, který si říznu na formát cca 30 x 30 cm. Jdou krásně umístit do černého čtvercového rámu z Ikei, GLADSAX, který z layoutu udělá krásný počin a zároveň je cenově dostupný.

 

Jak už název i volba akvarelového papíru naznačuje, pracujeme s vodou a v mém případě s barevnými pigmenty Ken Oliver Crafts Color Burst v několika barevných kombinacích. Doporučuju při tvorbě nemít domácí mazlíčky v místnosti, při focení již asistovat mohou 🙂 Tím spíš, když jsou na projektu v hlavní roli. Akvarelový papír je nejprve prošit černým provázkem na šicím stroji tak, aby nám vytvořil nejen kontrast ke kompozici, ale také nás vedl při práci s vodou a pigmenty. Pak už jen stačí si štětcem namočit cesty provázku na papíře, na pár míst klepnout trochu práškového pigmentu, stačí opravdu malinko, a papírem naklánět a pracovat tak, abychom trochu pomohli rozmístění barvy. Barva se dostane jen tam, kde bude voda, takže se nebojte, že by se vám rozlila všude. Takto si vytvoříte barevné pozadí, kompozici pro další práci. Vše pečlivě vysušte pomocí pistole či opatrně pomocí fénu. I takto můžete směřovat pohyb vody na papíře a tím i barvy, hrajte si. Nakonec můžete za pomoci lehkého poklepu štětce přes prst na celý projekt přihodit pár barevných kapek.

Jakmile máte celý projekt dostatečně suchý, můžete si začít připravovat vše na dozdobení. Teď je to ta správná hra. Tady už se dostáváme ke stejnému postupu jako u layoutu tvořeného suchou cestou. Jen u toho suchého nevolíme jako podklad akvarelový papír, ale jakýkoliv z „třicíctkových“ scrapových papírů, který si pro svůj projekt vybereme. Samozřejmě ale můžete pracovat i s papírem bílým a inkousty. Fantazii se meze nekladou a myslím, že i já mám před sebou ještě hodně zkoušení s nespočtem možností.

S výběrem podkladu i volbou barev pro použití na akvarelový papír samozřejmě souvisí výběr té správné fotografie, kterou použijeme. Osobně se mi velmi dobře pracuje s fotografiemi černobílými, případně takovými, které tzv. vypíchnou jednu barvu, např. výrazná barva šatů, tlumený zbytek fotografie. Ten, kdo si s fotografiemi umí pohrát ať už při focení nebo až v počítači, může vykouzlit krásné fotografie přímo pro tento účel. Doporučuju.

I když budeme nakonec celý projekt umisťovat pod sklo, Určitý 3D efekt zůstane patrný a je fajn ho využít. To platí právě pro fotografii. Ještě než jí umístíte do výsledné kompozice, kterou si připravíte, podlepte fotografii za pomoci 3D pásky bílým papírem, který vytvoří jakýsi rámeček fotografie a pak ještě černým, opět o pár milimetrů větší. Nebo barvy proměňte, vyřízněte nějaký kouzelný rámeček na big shotu, který bude právě pro ten Vás projekt dokonalý, cokoli vás jen napadne.

Teď už se ale vrátíme k naší „třicítce“. Obě dvě varianty nyní čekají už jen na vaši fantazii a kombinaci razítek, nápisů, vyřezaných přízdob na big shotu, chipboardy, kamínky apod. Vše si nejprve skládejte do výsledného efektu a teprve pak všechny komponenty lepte, vyplatí se to.

Já už se teď těším na další vytvářený layout, který vám budu moci popsat pěkně do každého detailu. Ty dnešní jsou již všechny předané, některé už visí na zdi, co vím, a úsměv na tváři vykouzlily.

A co vás (mě) čeká už brzy? Hned dvě gratulace k narození miminka a jedna z nich poputuje zase do Ameriky. Mám fakt radost. I když vlastní děti zatím nemám, tvořit pro miminka má své neuvěřitelné kouzlo a baví mě to. Vždyť by mě ani nenapadlo, že mé první publikování bude v časopise Maminka J Soutěž s tímto časopisem, kterou jsem vypsala na FB stránkách, už má také svou výherkyni, takže až budu tvořit projekt pro ní, určitě se o tom dozvíte.

Tak zase příště.

Napsat reakci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *