Křehká krása 2018 a výlet za korálky

21.8.2018

Co si představíte, když se řekne křehká krása? Já jen samé krásné holčičí věci. A přesně taková byla výstava skla a bižuterie Křehká krása 2018 v Jablonci nad Nisou minulou něděli. Ikdyž… my jsme taky měli jednoho chlapa s sebou a prý se nenudil 😉 Takže drahé polovičky nenechte doma. Chystala jsem článek než odjedu na dovolenou, ale podařilo se až dnes. No jo ….

Je to každoroční výstava, no a když už tedy nemůžete samozřejmě stihnout tu letošní, nalákala bych Vás na tu v dalším roce. Určitě to stojí za to.

V rámci vstupného 50 Kč pro dospělou osobu, což mi přijde opravdu nádherná cena, bylo i samotné Muzeum skla a bižuterie, které bylo hned vedla místa konání výstavy. Asi tušíte, že 50 Kč nestojí ani běžné vstupné do tohoto muzea. Začali jsme tedy muzeem a já se vrátila zase do dětských let. A to já mám tedy ráda… Než vystoupíte do horních pater, kde je expozice, minete dlouhé truhlíky plné korálků. Prohrábnout si je rukama je takový malý wellness pro vaše prsty. Pak ty barevné tyče jedna vedle druhé, ze které korálky vznikají… No a pak? No jéje… Nádherné korálkové závěsy. A ty rozhodně nejsou takové ty, které pamatujete z 90.let ve dveřích panelákových domů.

V muzeu jsem našli také spoustu věcí, se kterými jsme vyrostli, ale to už tak bývá. Muzeum v Jablonci nad Nisou samozřejmě také znamená mincovnu. Jablonec nad Nisou je mincovní město České republiky. S mincovnou byla spojena i soutěž s otázkou svádějící hezky zpět do dětsví. Tak schválně. Víte, které pohádkové postavičky autora Zdeňka Smetany jsou na jedné z mincí Sběratelské série pohádek? A máte doma ještě svoji sbírku „céček“?

Výstava byla kromě korálků i o vánočních ozdobách? Že je brzy? To je, ale první den výstavy byl i pro obchodníky, aby si vybrali kousky, které nám letos budou nabízet v obchodech. I my jsme pár kousků nakoupili. No a mě zaujaly ozdoby, které měly vzor jako cibuláky po babičce. Ikdyž ty mi nakonec v košíku neskončily. Byla by nutná celá obměna stromečku.

Na výstavě jsme si také mohli zavyrábět a dokonce si vyrobili i jednu maličkost, kterou si zatím nechám pro sebe. Korálková hvězdička to není 🙂

Speciálním kouskem byly i korálkové šaty. Nevím jak by byly příjemné na nošení, ale rozhodně stojí za zmínku. Ten počet hodin práce na ní musel být obrovský. Zajímá vás jak se korálky a skleněné ozdoby tvoří? I to bylo možné na výstavě vidět. V muzeu byli k vidění staré mašinky, na výstavě jste se zase mohli podívat na výrobu v procesu.

V rámci dne probíhaly i módní přehlídky, výstava totiž byla spojena s řadou uměleckých škol v okolí. Takže i pro pány se našla hezká podívaná. A že bylo na co se dívat. Do přehlídek byl zakomponován i můj oblíbený Granát Turnov. A jaké kousky byly nej? Pro každého určitě jiné. Náhrdelníky? Korákové ozdoby? Sbírky knoflíků? Do muzea vyražte kdykoli, je to kráný výlet, a na další výstavu v roce 2019 se já osobně těším ♥

 

Napsat reakci

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *